Urlop w Polańczyku

Polańczyk noclegi to turystyczna miejscowość nad Jeziorem Solińskim. Bardzo urokliwe miejsce, gdzie można wypożyczyć rowerek wodny, popływać trochę, poopalać się na plaży a wieczorem ruszyć na dancing. Niestety, nie dysponuje on dużą ilością miejsc noclegowych i nie radzę pojechać z dnia na dzień, bo „coś się na pewno znajdzie”. Pokoju może braknąć. Polańczyk jest uzdrowiskiem, w związku z czym zamiera po 23. Bardzo przyjazna okolica i mili mieszkańcy 🙂

Położenie
Polańczyk domki nad jeziorem to wieś w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie leskim. Leży na zachodnim brzegu sztucznego Jeziora Solińskiego, w odległości 80 km na południe od Rzeszowa. Polańczyk pokoje do wynajęcia

Historia
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1580 roku. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowa „polana” (czyli powierzchnia w obrębie lasu, pozbawiona drzew i porośnięta roślinnością zielną), wywodzącego się jeszcze z dawnych języków Słowian zachodnich.

Dawna wieś Polańczyk (a właściwie Polieszczańskie) istniała już w XVI w. i położona była przy potoku Jantnik. Należała do dóbr Kmitów, a następnie przeszła w ręce Stadnickich, później Balów i innych rodów szlacheckich. Polańczyk agroturystyka

Po wybudowaniu sztucznego jeziora, jakim jest Zalew Soliński, w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Polańczyk zmienił swój charakter i stał się ośrodkiem letniskowym. Zbudowano tam domy wczasowe i sanatoria, a w 1999 r. wieś otrzymała oficjalny status uzdrowiska. Polańczyk pensjonaty

Jedzenie i picie
Restauracje
Reprezentacyjna restauracja, serwująca kuchnię polską i regionalną, znajduje się w kompleksie OSW „Skalnego”. Tam także znajduje się tzw. Dymna Chata — z paleniskiem, grillem, wędzarnią i rusztem. Inne lokale gastronomiczne w okolicy to np. „Marina Pizza&Kebab”, „Tawerna Cuckoo’s Nest”, „Restauracyjka Zakapiorek”, Restauracja „Zefir***”, Restauracja „Eskapada”, Restauracja „Crystal”, Restauracja „Na Górce”, „Gastronomia Unitra”, Restauracja „Polkard”, Pizzeria „La Corona”, itd.

W Polańczyku odbywa się co roku latem Festiwal 4 Żywioły — impreza rodzinna, piknikowa i koncertowa, przy okazji której organizowane są różne pokazy, konkursy i festyny (zwykle o charakterze regionalnym i ludowym). Miłośnicy kultury mogą natomiast wziąć udział w czerwcowych „Bieszczadzkich spotkaniach z poezją”. Od 2014 r. w okolicy organizowane jest także wydarzenie dla fanów motoryzacji, jakim jest Zlot Motocyklowy „MOTORISLAND”.

Jak spędzać wolny czas
Miejscowość oferuje liczne atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku i sportów (także bardziej ekstremalnych), m.in. międzynarodowy szlak rowerowy R-61 „Greenway Karpaty Wschodnie” (z wypożyczalnią rowerów w ośrodku OSW „Skalny”), osiemnaście tras spacerowych Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking, dwa korty tenisowe z zapleczem socjalnym i wypożyczalnią sprzętu, czarter jachtów, loty widokowe szybowcowe i samolotowe, wyprawy samochodami terenowymi na dziko (także z „nocą przetrwania”), wyprawy quadami przez bieszczadzkie bezdroża czy przejazd wozami traperskimi doliną Rabskiego Potoku.

Polańczyk jest także znanym i cenionym uzdrowiskiem, z ponad 1200 punktami dla kuracjuszy. Słynie także z bogatej bazy leczniczej, gdzie kuruje się m.in. choroby układu oddechowego i moczowego oraz dolegliwości kobiece.
Autor: plan4fun.pl , Zgadzam się z opisem:

Miłośnicy zabytków historycznych powinni odwiedzić w okolicy murowany kościół rzymskokatolicki pw. NMP Królowej Polski (dawną cerkiew greckokatolicką, zawierającą ikonę Matki Boskiej z Łopienki), cmentarz z kaplicą dworską z 1909 roku (ufundowany przez rodzinę Cieślińskich) czy kamienną kapliczkę z XIX w. nad Zalewem Solińskim.